CAMERA ZIZANIO-Δημιουργία μικρού μήκους ταινία μαθητών της Ε1

Μαθητές της Ε1 τάξης του σχολείου μας , κατά τη σχολική χρονιά 2020-2021, συμμετείχαν στην 21η Camera Zizanio του 24ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου για παιδιά και νέους με τη μικρού μήκους ταινία με τίτλο “Το όνειρο”. Παρά τις τεχνικές δυσκολίες και τα προβλήματα που αντιμετώπισαν λόγω του λοκντάουν της πανδημίας, κατάφεραν δουλεύοντας ομαδικά να ολοκληρώσουν το σενάριο και τα γυρίσματα που έγιναν στον Πύργο και το μοντάζ της ταινίας διάρκειας 8 λεπτών. Υπεύθυνη δασκάλα του τμήματος ήταν η κ. Αμαλία Λαζαροκοπούλου. Η ταινία προβλήθηκε  συμμετέχοντας στο Ελληνικό Τμήμα της φετινής Camera Zizanio (συνολικά 99 ταινίες, με τις 68 να έρχονται από σχολεία ανάμεσα τους και αυτή από το 3o Δημοτικό Σχολείο Πύργου).

Η υπόθεση της ταινίας

Η εντεκάχρονη Ιωάννα κάτω από την πίεση των σχολικών υποχρεώσεων και της καραντίνας νιώθει εξαντλημένη. Μια ημέρα αποκοιμιέται στο γραφείο της και ονειρεύεται έναν κόσμο όπου όλες της οι επιθυμίες πραγματοποιούνται. Γρήγορα όμως το όνειρο εξελίσσεται σε εφιάλτη για εκείνη και τους φίλους της. Όταν επιστρέφει στην πραγματικότητα συνειδητοποιεί την αξία των απλών πραγμάτων γύρω της.

Πηγή Εφημερίδα Πατρίς